Dokument Displace obnažuje kulturu dancehall

Dancehall – pro někoho sexuální až sexistický tanec, pro jiné mladší a bláznivější sourozenec jamajského hudebního stylu reggae. Jak je to s ním ale doopravdy odhaluje dokument Displace, který přináší unikátní svědectví o této subkultuře pocházející z Kingstonu. Nenechte si ujít premiéru 1. 12. na RedBull.cz.

Filmový dokument o dancehallové scéně v jamajském Kingstonu natočila kameramanka Veronika Donutková společně s hudebníkem Radimem Vychopněm a slovenskou dancehall tanečnící Beshiu. Za cíl si dali představit dancehall jako životní styl, ne jen jako tanec či hudební žánr.

„Několikrát jsem si s Beshiu povídala o dancehallu a jamajské kultuře. Fascinovalo mě, jak zásadní je Jamajka pro celosvětovou kulturu, a paradoxně jsem o něm věděla tak málo,“ vysvětluje motivaci k natáčení Veronika a Beshiu dodává: „Dancehall je místo, ve kterém se odehrává společenské dění. Zahrnuje tanečníky, selektory, prodavače pouličního jídla, hustlery, taxikáře, promotéry a tak dále. Je to velmi silná a organická kultura, která pochází z ghetta, reflektuje život a problémy své komunity – má osobitý a expresivní projev, něco, co byste v našich končinách našli jen těžko.“ „Součástí kultury dancehall je specifická hudba, tanec, styl i hierarchie místní scény. Vytržená z kontextu někdy bývá pro našince nesrozumitelná, ale když jste na místě v centru dění, je to rozhodně velmi vzrušující zkušenost a velká zábava,“ doplňuje Radim.

Natáčení od rána do večera

Dokumentaristé strávili na Jamajce celý měsíc, v němž každý den sbírali autentické záběry zdejší dancehallové komunity a natáčeli rozhovory s jejími přímými aktéry. Mezi ně patří například hudebníci DX, Sanjay, Gavsborg z producentského dua Equiknoxx nebo zpěvačka Tifa. Do tajů tance je zasvětili tanečníci z crew Sopreme Blazzaz a Rifical Team a další jako Shelly Belly, Kaytie Insanity nebo Kissy. O tom, jak to chodí na party, zase promluvili přední selektoři Supa Hype a Hotta Rice.

Dancehall známý neznámý

Dancehall není rozhodně uzavřený svět a každý den ho slyšíme z rádia, aniž bychom si to uvědomovali. „Ovlivnil třeba vznik hip hopu, dubstepu, jungle, d’n’b, grime. Najdeme ho v tvorbě Justina Biebera, Maroon 5, Ne-Yo, Rihanny a dalších pop ikon, stejně tak je v komerčním světě populární i jamajský prototyp krásy – plná postava, široké boky, velký zadek a velká prsa,“ vysvětluje tanečnice Beshiu.

Nechte se vtáhnout do nebezpečného prostředí Jamajského Kingstonu, který je ale sexy, plný vášně a radosti ze života. Od 1. prosince bude dokument k dispozici na redbull.cz/displace.
Tagy: