“Na strie je nejlepší prevence,” radí dermatoložka

Hormonální změny během těhotenství mohou na naší pokožce zanechávat méně či více výrazné stopy, proto je nutné o ni právě během těchto devíti měsíců pečovat více, než kdy předtím. Čemu se vyvarovat a jakou kosmetiku zvolit?

Základem správné péče zůstává jemné čištění a důkladná hydratace. V těhotenství je pokožka citlivější a například v letních měsících je náchylnější na spálení, proto je důležité ji chránit opalovacím přípravkem s vysokým UV faktorem (SPF 30, 50). Někdy se v důsledku napínání pokožky objevuje nepříjemné svrbění, které je možné utišit používáním výživných hydratačních krémů bez obsahu potenciálních alergenů a konzervačních látek. Klasické sprchové gely a mýdla je vhodné nahradit těmi, které jsou určené na citlivou pokožku a vhodné je také změnit prací prášek.

Je třeba měnit kosmetiku?

Některé účinné látky v běžně používané kosmetice mohou být během těhotenství nevyhovující, proto je třeba najít vhodnou alternativu. “Příkladem může být retinol, který se dá během těhotenství nahradit bakuchiolem. Je to přírodní náhrada bez rizika podráždění pleti,” říká dermatoložka a skincare expertka prodejen Marionnaud, Hajnalka Méryová Faragó.

K jakým změnám může docházet?

Kůže je díky hormonálním změnám sušší a citlivější. Problémy se mohou objevovat jen v určitých partiích. Časté jsou pigmentové skvrny na tváři, zejména na čele, horním rtu nebo lících. Dobrá zpráva je, že většinou zmizí, ale mohou přetrvávat i několik roků. Vhodnými přípravky v boji proti nim je vysoký faktor SPF 50 nebo také AHA kyseliny v nižších koncentracích (mléčná, mandlová, glykolová), vitamin C, peptidy a niacinamid.

Díky nárůstu hmotnosti a náhlému roztažení kůže dochází v pokožce k poškození kolagenových vláken a s tím spojeným vznikem strií zejména v oblasti bříška, prsou, stehen a boků. “Bohužel dodnes neexistuje žádná účinná látka nebo produkt, které by významně zlepšily jejich vzhled. I tady platí, že nejlepší léčba je prevence. Používání  hydratačních krémů a olejů s vitamínem E je důležité i po porodu během kojení,” dodává Hajnalka Méryová Faragó.

Pokud se vám objeví akné, vhodné jsou přípravky s obsahem kyseliny azelaové, BHA, niacinamidu.

Marionnaud Skin Care hydratační krém (499 Kč)

Marionnaud veganský rozjasňující pleťový olej (729 Kč)

foto: Marionnaud, Unsplash
Tagy: