Svěží pohled českého výtvarníka zaujal v USA

Prosadit se ve světě umění je obzvláště pro mladé výtvarníky takřka nesplnitelným snem, nicméně 19letému Kristiánu Mensovi se to podařilo. V roce 2016 byl totiž americkým magazínem The Huffington Post zařazen mezi 20 nejnadanějších mladých průkopníků nové generace v rámci celého světa. V polovině letošního května zahájil Mensa svou výstavu pod názvem World by Kriss v multifunkčních prostorách pražského Vnitroblocku.

„Nikdy bych nečekal, že moje výtvory dokáží vytvořit úsměv na tváři tolika lidem a zároveň přilákat tolik zajímavých osobností. Dokonce se mi podařilo několik děl prodat, ale většinu z nich jsem daroval svým přátelům a hudebníkům, kteří vystoupili na mé vernisáži,“ shrnul Kristián skromně celý průběh své vernisáže. Výstava se konala letos v létě a vzbudila zájem několika tisíc fanoušků mladého umění.

Minulý rok byl Kristián zahrnut do světového žebříčku mladých inovátorů s názvem „20 pod 20“, který každoročně vyhlašuje vlivný americký magazín The Huffington Post, čímž na sebe upoutal zájem fanoušků a médií z celého světa. Cílem žebříčku je propagovat mladé inovátory z celého světa a poukázat na to, že budoucí generace se snaží formovat naši budoucnost směrem k lepším zítřkům.

Mladý umělec a tanečník Kristián Mensa se na svět dívá jiným pohledem než ostatní umělci. Kombinuje běžné předměty denní potřeby s jednoduchou ilustrací, čímž dodává věcem nový rozměr a vytváří neotřelý úhel pohledu. Pro Kristiána není problém zkombinovat obraz Výkřik od Edvarda Muncha s toaletním papírem, vyobrazit kaktus jako uši Mickey Mouse nebo znázornit banánovou slupku na zemi jako rozkvetlou palmu. Dle svých slov by Kristián svou tvorbu definoval jako „SmartArt“ neboli umění, které vyžaduje jiskru kreativity a tvůrčího pohledu na věci kolem nás. Ačkoliv tvořit začal už jako dítě, tak svůj unikátní umělecký projev v sobě objevil až během studií v USA a věnuje se mu zhruba čtvrtým rokem dodnes.

Svou osobitou tvorbu navíc prezentuje již třetím rokem instagramu, kde ho v současnosti sleduje více než 37 tisíc fanoušků. Co se týče budoucích plánů, tak by primárně letos rád odmaturoval. Poté  chce dále pokračovat ve svých uměleckých šlépějích a nezáleží mu na tom, jestli se bude jednat o ilustraci, herectví, tanec nebo hudbu. Hlavní je tvořit.